پروانه کولینگ تاور

پروانه فن کولینگ تاور چیست؟

انواع فن کولینگ تاور چیست؟
۰۳ مهر ۱۳۹۶ | ۲۰:۵۸ کد : ۲۰ اخبار و مقالات شرکت کولینگ تاور
تعداد بازدید:۲۰۶۰
فن کولینگ تاور یا به اصطلاح اکسیال فن محوری و پروانه برج خنک کننده وسیله‌ای درکولینگ تاورها برای ایجاد گردش هوا و تکمیل فرایند تبرید دستگاه می باشد.
پروانه فن کولینگ تاور چیست؟

‌‌‌‌‌‌‌فن کولینگ تاور چیست؟‌‌‌‌‌‌‌


پروانه فن کولینگ تاور نوعی فن محوری اکسیال است که با کمک الکتروموتور پروانه حرکت میکند و هوای تازه درون کولینگ تاور توسط فن محوری مکش میشود..انواع پروانه‌های مناسب برای برج‌ها شامل:پلی آمید،آلومینیوم ایرفویل و فایبرگلاس با هاب آلومینیوم یا چدنی است.بطور کلی برای سیستم‌های برودتی با مکش اجباری / مکانیکی وجود فن محوری یک امر مهم می‌باشد. انتخاب فن پروانه کولینگ تاور مناسب، نیاز به محاسبات و طراحی پیچیده‌ای دارد و نیازمند دانش فنی است. برای دستیابی به CFM (حجم هوادهی) استاندارد پروانه فن محوری باید با نرم افزارهای مرتبط انجام شود تا ضریب خطا تا ۹۰ درصد کاهش یابد.ساخت و تولید پروانه برج خنک کننده دارای چند مرحله مهندسی میباشد که شرکت کولینگ تاور دی ایکس درادامه کاملاً توضیح می دهد.


انواع فن کولینگ تاور چیست؟

برای برج‌های فایبرگلاس و گالوانیزه از دو نوع پروانه محوری برای سیستم هوارسانی استفاده می‌شود. هر یک از آنها طراحی منحصر به فرد و کارایی بخصوصی دارد.

 • فن محوری اکسیال برج خنک کننده

نام این پروانه برج خنک کننده برگرفته از گردش تیغه‌ها بر یک مدارثابت و محوردر حال چرخش است.فن‌های محوری اکسیال دارای راندمان به مراتب بالاتری هستند و از استقامت خوبی برخوردارند.فن محوری با چرخش پره‌های خود سبب فشار در اطراف محیط شده و درنتیجه جا به جایی سیال انجام می‌شود. فن محوری کولینگ تاور مخروطی به جهت داشتن فشار استاتیکی بسیار پایین پروانه، برای مکان‌هایی با آلودگی زیاد و در مسیر تونل باد به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد.

 • فن سانتریفیوژ کولینگ تاور

نحوه چرخش فن‌های سانتیرفیوژ کولینک تاور که معروف به پروانه گریز از مرکز هستند در جهت عمود محور گردش فن میباشد.بیشترین مصرف سانتریفیوژها در تونل‌های باد فشار قوی و محیط هوایی با آلودگی هوای بالاست. اما از مهندسی آنکه به اصطلاح به فن رادیال شناخته می‌شود در کولینگ تاور گالوانیزه استفاده میگردد. این پروانه‌های برج خنک کننده جا به جایی هوا با فشار پایین را دارند و فن شعاعی کولینگ تاور اغلب در برج‌هایی با تنش و ارتعاشات زیاد نصب می‌شوند.


انواع پروانه‌های مناسب برای کولینگ تاور فایبرگلاس

به طور کلی برای انواع برج‌های فایبرگلاس، سه نوع فن محوری اکسیال توسط مهندسین شرکت کولینگ تاور پیشنهاد و تولید میگردد. هر ۳ مدل از مهندسی اکسیال بهره گرفته و تک محور هستند.به همین منظور در انواع پروانه های محوری امکان افزایش و کاهش تعداد تیغه را فراهم نموده‌اند.

 • فن پلی آمید کولینگ تاور

این پروانه در اصل نامش مولتی وینگ بوده اما به خاطر استفاده از مواد پلاستیکی ( poly amid ) به فن پلی آمید آمید برج خنک کننده معروف شده است.بزرگترین ویژگی پروانه‌های پلاستیکی سبک وزن بودن آنها در مقایسه با دیگر انواع می‌باشد. فن مولتی وینگ کولینگ تاور با تعداد پره بالا و عرض تیغه کم تولید می‌شود.فن‌های پلی آمید را در ظرفیت‌های ۱۰ الی ۱۰۰ تن تبرید قابل نصب و استفاده هستند اما میتوان از آنها در کولینگ تاور فایبرگلاس سلولی هم نیز استفاده نمود.

فن آلومینیوم کولینگ تاور

 • فن آلومینیوم ایرفویل

بیشترین مصرف فن کولینگ تاور را در انواع برج‌های خنک کننده فن محموری آلومینیوم با سطح مقطع ایرفویل به خودش اختصاص داده است.این پروانه از طراحی، به نام ایرفویل بهر می‌گیرد که در واقع مهندسی معکوس باله هواپیما میباشد.بسیار آرام در باد حرکت کرده و صدایی کمتر از ۷۰ دسیبل را تولید میکند.پروانه آلومینیوم برج خنک کننده در تناژ ۶۰ الی ۱۵۰۰ تن تبرید و انواع ایرکولرهای صنعتی (پتروشیمی) قابل نصب می‌باشد و کلیه سفارشات با ابعاد دلخواه مشتری امکان پذیر است.

 • فن فایبرگلاس کولینگ تاور

فن فایبرگلاس کولینگ تاور درواقع نمونه ترکیبی از فن آلومینیوم است که دارای همان سطح مقطع و امکانات می‌باشد. اما تحمل فشار پایین‌تری دارد و اصلاً برای ایرکولرها توصیه نمی‌شود همچنین برای برج‌هایی با ظرفیت بیشتر از ۴۰۰ تن استفاده نکنید.این پروانه با دو هاب آلومینیوم و فایبرگلاس تولید میگردد که نوع فلزی دارای دوام بیشتری می‌باشد.

انواع پکینگ کولینگ تاور 


عملکرد پروانه کولینگ تاور

فن با ایجاد یک جریان مکانیکی و عموماً مکشی به داخل برج خنک کننده موجب چرخش هوای تازه به داخل دستگاه می‌شود.تیغه پروانه کولینگ تاور با گردش در مدار خود سبب ایجاد اختلاف فشار نسبی می‌شود و در نتیجه باعث حرکت هوا می‌گردد.زاویه بلیدها (تیغه) موجب افزایش یا کاهش میزان جریان شده و بسته به چپ گرد یا راست گردی هوا را دمش یا مکش میکند.برای این محاسبات تعداد پره‌ها و عرض هر تیغه بسیار مورد اهمیت می‌باشد و تاثیر گذار است.

استعلام قیمت کولینگ تاور


مزایا و معایب فن محوری کولینگ تاور چیست؟

 • مزایای فن محوری برج خنک کننده
 1. دارای دو بالانس استاتیکی و دینامیکی
 2. صدای نسبتاً کمتر در مقایسه با فن‌های گریز از مرکز
 3. کاهش ۳۰ % درصدی مصرف انرژی
 4. ایجاد جریان باد متغیر با تنظیم بلیدها
 5. لرزش بسیار کم و فشار استاتیکی پایین
 6. طول عمر بالا
 7. هزینه مناسب و ارزان
 8. نیاز به سرویس ندارد
 • معایب فن محوری کولینگ تاور
 1. حجم بالای فن در اندازه‌های بزرگ
 2. تعویض نسبتاً دشوار
 3. احتمال آسیب دیدگی در قسمت شفت بلیدها
 4. شکستگی هاب

اسپرینکلر یا آبگردان آلومینیوم کولینگ تاور را بیشتر بخوانید.