آبگردان کولینگ تاور

اسپرینکلر کولینگ تاور چیست؟

انواع آب پخش کن کولینگ تاور چیست؟
۲۸ آذر ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۴ کد : ۲۱ اخبار و مقالات شرکت کولینگ تاور
تعداد بازدید:۱۶۰۲
هد اسپرینکلر کولینگ تاور (Sprinkler head ) یا آبگردان برج خنک کننده وسیله‌ای برای کلگی توزیع آب در کولینگ تاور مخروطی است که به آن اسپرینکلر می‌گویند.
اسپرینکلر کولینگ تاور چیست؟

اسپرینکلر کولینگ تاور


هد اسپرینکلر کولینگ تاور (Sprinkler head ) یا آبگردان برج خنک کننده وسیله‌ای برای کلگی توزیع آب در کولینگ تاور مخروطی است که به آن اسپرینکلر می‌گویند. آبگردان‌ها در شرکت کولینگ تاور دی ایکس با دو فلز آلومینیوم و برنجی طراحی و تولید می‌شوند. این وسیله کاربردی (آب پخش کن ) در مرکز برج خنک کننده مدور نصب می‌شود و با چرخش آرام خود آب را در سطح کولینگ تاور توزیع می‌کند. هد اسپرینکلر در واقع کلگی توزیع آب در برج خنک کننده محسوب شده و با کمک نازل‌های لوله‌ای آبگرم را بر روی پکینگ کولینگ تاور اسپری می‌کند.در برج‌های مدور شکل تنها یک ورودی انشعاب به داخل کشیده می‌شود به همین منظور نمی‌توان از نازل‌های ثابت استفاده نمود.


انواع آب پخش کن کولینگ تاور چیست؟

اسپرینکلرها در کولینگ‌های مخروطی به طور معمول از سه متریال آلومینیوم، برنج و پلی پروپیلن طراحی و تولید می‌شوند.اما به علت قیمت مناسب و کیفیت بالا از اسپرینکلر آلومینیوم در برج‌های خنک کننده بیشتر استفاده می‌گردد.اما این به منظور ضعیف بودن دیگر آب پخش کن ها نیست بلکه می‌توان گفت برای کولینگ تاورهایی با شرایط ویژه مانند سختی آب بالا تنها باید از اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده بهره گرفت. در مورد نوع آبگردان پلاستیکی باید گفت در اندازه‌های کوچک تولید می‌گردد و تنها برای برج‌هایی تا حداکثر ظرفیت ۶۰ تن توصیه گردیده است.


اسپرینکلر آلومینیوم برج خنک کننده


اسپرینکلر آلومینیوم کولینگ تاور

آبگردان آلومینیوم برج خنک کننده بیشترین مصرف را در بین اسپرینکلرها دارد. چرا که از این مدل در انواع ظرفیت‌های کولینگ تاور مدار باز طراحی تولید شده است. اسپرینکلرهای آلومینیومی در اندازه‌های ۲ الینچ ۳ اینچ الی ۸ و ۱۰ همچنین ۱۲ اینچ تولید می‌گردند.آب پخش کن آلومینیوم جایگزین مناسبی برای آبگردان های چدنی می‌باشد زیرا از کیفیت بهتری برخوردار است و طول عمر بالاتری دارد. اسپرینکلر کولینگ تاور با آلیاژ آلومینیومی در دمای بالای ۲۷۳۰ درجه سانتیگراد توسط کوره ذوب و در قالب‌های ریخته گری شکل می‌گیرد.سپس توسط تونل واکنشی به وسیله‌ای پاشش آب کاهش دما پیدا کرده و مقاوم می‌شوند.در انتها اپوکسی و رنگ بر روی بدنه آبگردان زده می‌شود تا در دمایی مناسب آب پخش کن پخته و کاملاً ضد رسوب گردد.

مزایای اسپرینکلر آلومینیوم شامل:

 • دوام بالا
 • مقاوت مناسب در برابر رسوبات
 • هزینه کمتر و عمر بالاتر به نسبت نمونه چدنی، استیل و برنجی
 • دارای پیچ خودکار و گریس خور جهت روانکاری بلبرینگ میانی
 • تعویض و تعمیر آسان با کمترین هزینه ممکن

آبگردان پلی پروپیلن برج خنک کننده

نوعی آب پخش کن یا نازل کولینگ تاور مدور است که از مواد پلاستیکی و گرانولی به نام (پلی پروپیلن) ساخته می‌شود. این آبگردان تحمل دمایی بالایی دارد ولی به شدت آسیب پذیر است. به همین دلیل از آب پخش کن پلاستیکی زیاد استقبال نشده و تنها در برج‌های کوچک نظیر ۱۰ تن الی ۶۰ تن قابل نصب است. اسپرینکلر پلاستیکی کولینگ تاور در اندازه‌های ۲ اینچ الی ۴ اینچ به مرحله تولید رسید و سایزهای بزرگ‌تر هیچگاه از لحاظ فنی مورد تأیید نبودند. در طراحی آبگردان پلاستیکی از روش رزوه‌ای استفاده کردند تا اتصالات میانی به درستی به یکدیگر متصل شوند.

مزایای اسپرینکلر پلاستیکی شامل:

 • سبک و ارزان
 • استقامت بالا
 • قابل شستشو با اسید
 • تعویض راحت

اسپرینکلر برنجی کولینگ تاور


آب پخش کن برنجی کولینگ تاور

اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده بهترین نوع آبگردان در کولینگ تاور مخروطی می‌باشد. این مدل ساخته شده بسیار در برابر سختی و میکروب‌های آب مقاوم بوده و طول عمر آن ۴ برابر نمونه آب پخش کن آلومینیومی می‌باشد. اسپرینکلر برنجی کولینگ تاور ( cooling tower ) در دو روش رزوه‌ای و پیچ پیمی تولید می‌گردد. از آبگردان برنجی اغلب در برج‌های صنایع فولاد، پترو شیمی و نفت استفاده می‌گردد. کیفیت ساخت بالاتر در مقایسه با دیگر انواع در کنار فرایند پولیش نهایی (شات پلاس) از اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده یک گلگی توزیع آب کولینگ تاور با کیفیت جهانی خبر می‌دهد.

مزایای اسپرینکلر برنجی:

 • ضد رسوب با قابلیت اسید شویی
 • طول عمر بالا و عدم خرابی در مدت زمان گارانتی ۳۶ ماهه
 • تحمل فشار بالا تا ۱۵ بار به صورت مستقیم
 • دارای پیچ گریس خور در انواع سایزها
 • تولید شده در انداز‌های ۲ اینچ الی ۱۲ اینچ با ضخامت ۱ سانتیمتر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
 • قابل تولید به دو روش رزوه‌ای و پیچ خودکار

محاسبه و فرمول طراحی اسپرینکلر برج خنک کننده

محاسبات ورودی سیال و خروج آب از اسپرینکلر توسط فرمول گذاشته شده در همین صفحه می‌باشد.برای ایجاد تناسب و حرکت آبگردان کولینگ تاور نیاز به جریان متداول مایع برای چرخش و توزیع آب داریم.این میزان با مشخص نمودن قطر لوله هدر اصلی یا دبی آب در گردش معادل هر ساعت مشخص می‌شود.سیال شروع ابتدا باید سرعت خطی ورودی آب به اسپرینکلر بین اعداد 6 فوت تا 6 فوت بر ثانیه برآورد شود.برای دانستن اطلاعات بیشتر و محاسبات کلی آب پخش کن لطفا با کارشناسان شرکت کولینگ تاور تماس حاصل نمایید.

مقاله‌ای با عنوان طراحی و محاسبات انواع کولینگ تاور کلیک کنید.

آبگردان کولینگ تاور


نصب و تعویض اسپرینکلر کولینگ تاور

نصب و تعویض اسپرینکلر برج خنک کننده به طور معمول در ابتدای فصل تابستان یا اواخر بهار انجام می‌شود. برای ایمن سازی ابتدا کولینگ تاور را خاموش نمایید سپس نیمی از بدنه و پنل دیواره را با احتیاط باز کنید. حال دسترسی کامل به داخل دستگاه دارید، قبل از هر اقدامی پمپ سیرکولاتور را از مدار خارج نمایید.قسمت ثابت یا همان استاتور اسپرینکلر کولینگ تاور را باید به لوله اصلی برج خنک کننده متصل کنید.قبل از جا نمایی دهانه آبگردان را با چسب مخصوص (ماستیک) آغشته کرده و سپس در محل نصب کنید.(توجه داشته باشید در این بخش 4 پیچ خودکار را باید به لوله رزوه کرده تا آب پخش کن کاملا در جای خود محکم شود). سپس لوله‌های نازل را با همین روش به خروجی های اسپرینکلر متصل نمایید و در انتها با بست و مهارکش آبگردان کولینگ تاور را تنظیم کنید.

مقاله تخصصی نصب و راه اندازی قطعات کولینگ تاور را مطالعه نمایید.


لیست قیمت آبگردان کولینگ تاور 

شفاف سازی در فروش و اعلام قیمت آب پخش کن حقیقی و ثابت نگه داشتن قیمت‌ها در طول یک سال نشان از تولید انبود و کیفیت بالای محصولات دارد.در بخش اسپرینکلرها به دلیل داشتن چند متریال و اندازهای متفاوت آبگردان استعلام قیمت وسیعی را در بر میگیرد. اما شرکت کولینگ تاور دی ایکس Dx Cooling به عنوان تولید کننده و صادر کننده رسمی برج خنک کننده و قطعات کولینگ تاور افتخار دارد تا با ارائه لیست رسمی از قیمت‌های مصوب آبگردان به شما کمک نماید. لیست قیمت اسپرینکلر کولینگ تاور به شرح ذیل میباشد:

قیمت آبگردان کولینگ تاور