برج خنک کننده فایبرگلاس چیست؟

کولینگ تاور فایبرگلاس چیست؟

انواع کولینگ تاور فایبرگلاس
۳۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۶ کد : ۲۵ اخبار و مقالات شرکت کولینگ تاور
تعداد بازدید:۸۸۸
کولینگ تاور فایبرگلاس دستگاهی برای کاهش دمای آبگرم کارخانه‌جات و تهویه مطبوع بوده،که تمام اجزای بدنه کولینگ تاور از جنس فایبرگلاس طراحی شده است.
کولینگ تاور فایبرگلاس چیست؟

کولینگ تاور فایبرگلاس دستگاهی برای کاهش دمای آبگرم کارخانه‌جات و تهویه مطبوع بوده،که تمام اجزای بدنه کولینگ تاور از جنس فایبرگلاس طراحی شده است. درواقع فایبرگلاس از ترکیب چند ماده شیمیایی و فیزیکی تشکیل میگردد که در قالب‌هایی مخصوص حالت داده می‌شوند.برج خنک کننده فایبرگلاس دارای ویژگی‌هایی مخصوصی می‌باشند و در مقایسه با نمونه اولیه یعنی (برج خنک کن گالوانیزه) برتری محسوسی دارند.عموما کار کولینگ تاور خنک سازی مایع گرم بوده تا به دمای مناسبی برسد اما هر یک از انواع کولینگ تاورهای فایبرگلاس دارای عملکردی متفاوت هستند.به همین منظور شرکت سازنده کولینگ تاور دی ایکس که طراح و اولین تولید کننده داخلی  صنعت برج خنک کننده است. افتخار دارد تا در این مقاله کلیه امور به برج‌های خنک کننده فایبرگلاس را توضیح دهد و شما را با تمامی انواع کولینگ تاور آشنا سازد.


 • انواع کولینگ تاور فایبرگلاس

در این بخش می‌پردازیم به انواع کولینگ تاورهای فایبرگلاس، از لحاظ شکل ظاهری و عملکرد دستگاه.برج‌های خنک کننده دارای گوناگونی بسیار هستند،هر کدام معایب و مزایایی دارند. از رو تمامی انواع برج خنک کننده درشرکت کولینگ تاور CTR با دو تیپ A و B تولید می‌شوند که در متریال با یکدیگر متفاوتند.اما تمامی تولیدات برای یک هدف و کاهش دمای آبگرم سیستم تهویه مطبوع و مدار کارخانه‌جات طراحی شده‌اند.بدنه فایبرگلاس کولینگ تاور ضد رسوب بوده و مانع از ورود دما و گرما به داخل برج خنک کننده می‌شود.

مزایای کولینگ تاور فایبرگلاس چیست؟

 • عایق حرارتی بالا
 • ضد رسوب
 • آنتی یووی در برابر اشعه خورشیدی
 • حمل آسان
 • قابلیت مونتاژ در محل پروژه
 • تعمیر و نگهداری راحت
 • دوام بالا 
 • طول عمری بالغ بر 30 سال (با توجه به رعایت استاندارد نگهداری)
 • تنوع بسیار در نوع عملکرد و ظاهری بنا به سلیقه کارفرما

معایب کولینگ تاور فایبرگلاس چیست؟

 • آسیب پذیر در برابر ضربات احتمالی (شکستگی در هنگام جا به جایی)
 • مصرف انرژی بالا (3فاز صنعتی)
 • بدنه کولینگ تاور امکان اسید شویی ندارد

کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی


 • کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی

کولینگ تاور مکعبی در دو تیپ مدار بسته و مدار باز با جریان مختلف تولید می‌گردد.این برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی شکل در ظرفیت‌های 5 تن تبرید الی 500 تن تبرید به صورت تک سلول طراحی شده است.کولینگ تاورهای مکعبی اغلب مناسب صنعت بوده و به آن کولینگ تاور صنعتی نیز می‌گویند. برج خنک کننده فایبر گلاس با ظاهر مکعبی دارای سیستم آبرسانی بهتر نسب به نوع مدور است و از نظر کاربرد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.همچنین میتوانیم از قطعات بدنه برج خنک کن برای طراحی و مونتاژ بخشی از کولینگ تاور های پالایشگاهی نیز بهره گرفت.

 • کولینگ تاور مخروطی یا مدور

از نمونه‌های اولیه ساخت و تولید کولینگ‌های فایبرگلاس نوع مدور یا دایره‌ای آنها میباشد.در ابتدا از برج خنک کن مخروطی در تمامی مصارف استفاده میشد.اما به مرور زمان با طراحی مدل مکعبی بخش صنعتی روی به خرید این دستگاه آورد.ولیکن از ساخت آن موجب حذف مدور نگردید و در تهویه مطبوع همچنان پرکاربرد میباشد.علت اصلی استفاده کولینگ تاور فایبرگلاس مخروطی در صنعت ساختمانی طراحی دایره‌ای دستگاه میباشد.به طور کلی در دایره میزان هوادهی افزایش میابد و همچنین عاملی برای مقابله دربرابر وزش بادهای شدید ارتفاعات برج است.عواملی دیگر نظیر ظاهری زیبا و آورهال آسان نیز از دلایل انتخاب یک کولینگ تاور مخروطی محسوب میشود.

کولینگ تاور فایبرگلاس / کولینگ تاور فایبرگلاس مخروطی

 • کولینگ تاور سلولی یا چند سلولی فایبرگلاس

برج خنک کننده سلولی اولین بار توسط کمپانی مارلی امریکا طراحی شد که جایگزینی مناسب برای برج‌های هذلولی و بتونی بشمار میرفت.اما با عملکرد مناسب و افزایش راندمان خنک کاری در صنعت به دیگر صنایع کوچک و بزرگ راه پیدا نمود.کولینگ تاور سلولی از متصل نمود یک یا چند برج خنک کننده فایبرگلاس تولید میگردد.به همین دلیل دارای تعداد زیادی سلول است و هر کدام الکتروموتور مجزا با فن پروانه محوری جدا هستند.عاملی که موجب بالا بردن راندمان خنک کاری دستگاه و سبب افزایش دلتاتی می شود.

 • کولینگ تاور هیبریدی یا مدار بسته خشک

کولینگ تاور هیبریدی دارای یک مدار باز و یک مدار بسته میباشد به همین منظور آنرا برج خنک کننده ترکیبی یا هیبریدی می نامند.آبگرم ورودی وارد کویل مسی تعبیه شده درون کولینگ تاور فایبرگلاس میشود و در مدار باز آبسردی بروی کویل اسپری میگردد.سپس به وسیله پروانه هوای تازه به داخل برج مکش شده و دمای آب داغ داخل کویل کاهش میابد.در این روش به وسیله کولینگ تاور مدار بسته میزان سطح تبادل حرارت افزایش یافته و دمای بهتری را در هنگام عملکرد ایجاد مینماید.از دیگر مزیت های برج خنک کننده هیبریدی کاهش پرت آب در کنار افزایش راندمان است لذا با وجود مدار بسته دیگر سیال تبخیر نشده و میتواند در مصرف بهینه عمل کند.

کولینگ تاور فایبرگلاس چند سلولی مدار باز

 • کولینگ تاور مرطوب یا برج خنک کننده مدار باز فایبرگلاس

کولینگ تاور های مرطوب دارای دو نوع مختلف هستند : جریان مخالف و جریان متقاطع یا کراس فلو.برج خنک کننده مدار باز تنها دارای یک سیکل گردشی سیال بوده و به روش تبخیری دمای آب را کاهش میدهد.طراحی برج براساس تبخیر بخشی از آب صورت گرفته و این میزان بالغ بر 3 دردص دبی کل در گردش هر شبانه روزاست.نحوه عملکرد این مدل کولینگ تاورهای فایبرگلاس بر مبنای جریان مخالف یا متقاطع طراحی شده که در ادامه به نوع عملکردی هریک پرداخت خواهیم کرد.

کولینگ تاور جریان مخالف : در این نمونه آب از قسمت بالا و هوا از پایین ترین بخش دستگاه جریان دارد.اما در بخشی به نام پکینگ کولینگ تاور با یکدیگر در تماس مستقیم قرار میگیرند.پکینگ مدیا نقشی کلیدی در تبادل حرارت کولینگ تاور فایبرگلاس ایفا میکند. به همین منظور بسته به نوع کاربری برج خنک کننده انواع بسیاری تولید گردیده است.

کولینگ تاور جریان متقاطع: نام دیگر دستگاه برج خنک کننده کراس فلو است دلیل این نامگذاری نوع عملکرد خنک کاری دستگاه میباشد.جریان حرکت آب بر خلاف دیگر انواع برج به صورت ثقلی صورت میگیرد و هیچگونه فشاری برای پاشش آب وجود ندارد.فلذا کولینگ تاور فایبرگلاس کراس فلو نوعی طراحی شده تا هوا تنها از دو طرف دستگاه مکش شود در بخش مرکزی برج خنک کننده با زاویه 90 درجه به سمت پروانه کولینگ تاور حرکت نماید و درنهایت از فن استک خارج شود.

قطعات کولینگ تاور فایبرگلاس چیست؟

همانطور که از اسم دستگاه مشخص است بدنه آن از جنس فایبرگلاس بوده ولیکن در بخش قطعات کولینگ تاور از دیگر متریال ها استفاده گردیده است.در ادامه پلی لیستی از این تجهیزات تقدیمتان میشود.

 • نازل یا افشانک : وسیله ای برای پاشش آب بروی پکینگ است که تنها در انواع کولینگ تاورهای فایبرگلاس قابل استفاده میباشد.
 • پروانه فن محوری : در این برج های خنک کننده جریان هوا با کمک مکش مکانیکی انجام میشود و به همین منظور از پروانه بهره میگیرد.
 • الکتروموتور : دینام برای به گردش در آوردن فن کاربرد داشته و بسته به تناژ کولینگ تاور متفاوت محاسبه میشود.
 • پکبنگ مدیا : سطوح انتقال حرارت در برج خنک کننده مدار باز که از انواع مختلفی تولید میگردد نظیر اسپلش و فیلمی.
 • قطره گیر : دریفت الیمیناتور برای جلوگیری از هدر رفت بی رویه آب در برج خنک کننده نصب میشود.
 • لوور : درچه ورودی هوای تازه به داخل کولینگ تاور است که عموما از جنس بدنه یعنی فایبرگلاس تولید میگردد.

کولینگ تاور فایبرگلاس