بلودان کولینگ تاور

بلودان کولینگ تاور چیست؟

چگونه بلودان کولینگ تاور را اندازه گیری نماییم؟
۰۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۸ کد : ۲۹ اخبار و مقالات شرکت کولینگ تاور
تعداد بازدید:۱۳۳۸
بلودان کولینگ تاور درواقع میزان آبی است که از کولینگ تاور خارج یا تبخیر شده و با آب جبرانی تامین میشود تا سختی مایع کنترل گردد را بلودان میگویند. شرکت کولینگ تاور به عنوان اولین تولید کننده داخلی کلیه برج‌های خنک کننده را بر اساس سیستم تبخیری طراحی نموده است.
بلودان کولینگ تاور چیست؟

بلودان کولینگ تاور درواقع میزان آبی است که از کولینگ تاور خارج یا تبخیر شده و با آب جبرانی تامین میشود تا سختی مایع کنترل گردد را بلودان میگویند. شرکت کولینگ تاور به عنوان اولین تولید کننده داخلی کلیه برج‌های خنک کننده را بر اساس سیستم تبخیری طراحی نموده است. در همین خصوص برای آگاه سازی خریداران و سایر مهندسین از اهمیت بلودان این مقاله را منتشر نمود.اندازه گیری بلودان و جبران آب از دست داده ، یکی از مهمترین بخش‌های محاسبات و طراحی کولینگ تاور بشمار میرود. زیرا بدلیل تبخیر آب بسیار توسط کولینگ تاورها مقدار چشمگیری سختی آب (بلودان) افزایش می یابد. همین امر موجب کند شدن گردش سیال در مدار و رسوب گرفتگی سیکل یا مبدل‌های تیوب شیت میگردد. که درصورت رخ دادن این امر فرایند خنک کاری کاهش یافته و در نتیجه مبدل‌ها آسیب جدی خواهند دید.اما برای محاسبه دقیق بلودان کولینگ تاور باید چند آیتم را مد نظر گرفت که به شرح ذیل میباشد:

  • دمای آب ورودی
  • دمای آب خروجی 
  • محل نصب کولینگ تاور (کدام استان با ذکر شهر)
  • دبی آب در گردش (برحسب ساعت)
  • میزان تغلیظ (سختی موجود در آب)

محاسبه بازدهی کولینگ تاور 


چرا بلودان کولینگ تاور اهمیت دارد؟

به طور خلاصه طبق آخرین پژوهش ها میزان تبخیر آب در یک کولینگ تاور میانگین در کل سال 2% از دبی کل مدار میباشد.حال تصور کن چه میزان میتواند سختی سیال (بلودان) در یک مدار باز یا بسته افزایش یابد.به عنوان مثال اگر یک کولینگ تاور 100 تن تبرید در موقعیت مکانی استان تهران نصب شود.این برج حدود 45 متر مکعب دبی آب در گردش دارد که با توجه به مدار باز دستگاه چیزی بالغ بر 900 لیتر آب در یک ساعت را تبخیر میکند.حال در نظر بگیرید این سیال دارای مقادیر زیادی املاح معدنی است اگر عدد را ضرب در یک سال کنیم نمیتوان میزان رسوب گرفتگی کولینگ تاور فایبرگلاس را محاسبه نمود.بخاطر همین موضوع بلودان برای مهندسین صنعتی و سیالات اهمیت بالایی دارد و نمیتوان به سادگی از این بخش عبور کرد.

بلودان کولینگ تاور چیست؟


برای رفع بلودان و سختی آب کولینگ تاور باید چه کار کرد؟

برای رفع سختی آب و کنترل میزان بلودان در کولینگ تاورها ابتدا باید برج خنک کننده را به سیستم آب جبرانی کولینگ تاور مجهز نمود.این آیتم بلودان کولینگ را کاملا پوشش میدهد و اجازه رشد املاح و غلظ شدن سیال در مدار نمیدهد. برای کاهش بیشتر میزان سختی میتوان از سختی گیر رزینی یا فیلترهای شنی بهره گرفت و در صورت TDS بالا باید کارخانه را مجهز به مخازن RO نمایید.این دستگاه‌ها با کمک سیستم (make up) میتوانند تمام سختی آب را گرفته و بلودان کولینگ تاور را در حالت ایده‌آل نگدارند.

محاسبه پمپ آب کولینگ تاور