محاسبه هد پمپ کولینگ تاور

محاسبه پمپ کولینگ تاور

چگونه هد پمپ کولینگ تاور را محاسبه کنیم؟
۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۵ کد : ۳۱ اخبار و مقالات شرکت کولینگ تاور
تعداد بازدید:۱۱۴۱
محاسبه پمپ کولینگ تاور وابسته به دو پارامتر کلی، دبی آب درگردش و محاسبه هد پرتاب آب پمپ است که تعیین کننده محاسبه پمپ کولینگ تاور میباشد.
محاسبه پمپ کولینگ تاور

محاسبه پمپ کولینگ تاور وابسته به دو پارامتر کلی، دبی آب درگردش و محاسبه هد پرتاب آب پمپ است که تعیین کننده محاسبه پمپ کولینگ تاور میباشد. این دو آیتم اهمیت بالایی داشته و در فرایند عملکردی کولینگ تاور و مدار کارخانه تاثیر گذار هستند شرکت کولینگ تاور دی ایکس با کارشناسان مجرب آماده مشاوره و طراحی سیستم هد آب پمپ برج‌های خنک کننده شما میباشد.عدم طراحی هد استاتیکی صحیح میتواند مشکلات زیادی برای سامانه خنک کاری به وجود بیاورد استفاده از داده‌ها و اطلاعات به شما کمک خواهد کرد تا محاسبه دقیقی را درراستای انتخاب پمپ مناسب انجام دهید.

جهت مطالعه مقاله جامع محاسبات و طراحی کولینگ تاور کلیک نمایید.

  • منظور از دبی پمپ چیست؟

دبی کل برج خنک کننده آبی است که در مدار اصلی یک سیکل بسته یا باز درحال گردش میباشد و معمولا این آیتم را بر حسب ساعت و متر مکعب محاسبه می کنند.

  • هد پرتاب آب پمپ کولینگ تاور چیست؟

هد آب پمپ برج خنک کننده میزان فشار پشت جریان ثقلی سیالی است که درمدار کل باید حرکت کند و برای گردش مناسب و پمپ شدن صحیح نیاز به محاسبه دقیقی دارد.

محاسبه آب جبرانی کولینگ تاور


چگونه هد پمپ کولینگ تاور را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه انواع پمپ کولینگ تاور میتوانید با مراجعه به بروشور یا کاتالوگ برج خنک کننده مشخصات فنی و دبی مورد نظر را مشاهده کنید. با در دست داشتن این اطلاعات قادر به محاسبه دقیق برای پمپ مورد نیاز کولینگ تاور خواهید بود. اما اگر از چیلرهای جذبی یا تراکمی استفاده میکنید باید طبق این معادله حساب نمایید.برای چیلرهای تراکمی 3GPM و برای چیلرهای جذبی میتوانید تا 3.5 GPM  در نظر بگیرید.لازم به ذکر است بدانید برای محاسبات مناسب و عملکرد صحیح کولینگ تاور باید بدانید در تمامی برج‌های خنک کننده یک فشار حداقلی و حداکثری مشخص شده است.برای انتخاب پمپ و تعیین هد پرتاب آب آن باید ابتدا به کاتالوگ کولینگ تاور مراجعه نمایید.

محاسبه بازدهی کولینگ تاور 


مشکلات دبی پایین و دبی بالا در محاسبه پمپ کولینگ تاور چیست؟

وقتی با کاهش فشار پمپ و دبی آب در یک مدار روبرو میشویم اولین اتفاقی که خواهیم دید خنک کاری نامناسب و راندمان پایین است.در پی آن مشکلاتی در فرایند تبرید به وجود می اورد که مجبور به خاموشی کل سیستم شده و باید ساعتی را برای ریکاوری آب در نظر بگیرید. حال اگر فشار پمپ بالا رود و میزان سرعت آب اصولی محاسبه نشود تناسب میان CFM حجم هوادهی برای خنک سازی مایع با مقدار درگردش سیال بهم میریزد. در پی این حادثه به علت چرخش و شتاب حرکتی جریان آب کاهش دمای سیال تا 50 % درصد افت می کند.با توجه به این توضیحات کارشناسان شرکت کولینگ تاور اعلام نموده‌اند که به شدت روند برودتی دچار اختلال و خرابی برج خنک کننده خواهد شد.


محاسبه پمپ کولینگ تاور


ارتباط طراحی محاسبات پمپ با پایپینگ کولینگ تاور

حال وقت آن رسیده با اطلاعات به دست آمده آنها را با اصول لوله کشی کولینگ تاور تکمیل نمایید. برای پمپاژ صحیح و بازدهی هر چه بهتر پمپ کولینگ تاور محاسبه شیب لوله‌ها و چگونگی انجام مراحل پایپینگ اهمیت دارد. پمپ از مبدا کولینگ تاورها آب را در مدار لوله کشی شده هد کرده و هرچه میزان شیب و تعداد زانویی و چنداراهی کمتر باشد عملکرد بهتری دارد. همچنین از لحاظ هزینه چنانچه در محاسبه پایپینگ دقت نمایید میتوانید در خرید پمپ به خودتان کمک کرده و مخارج اولیه را کاهش دهید.

مقاله مرتبط را میتوانید در صفحه نصب کولینگ تاور مطالعه نمایید.